O projekcie

Czym jest „Polska – Skrzydła Chwały”?

Polska Skrzydła Chwały to spotkanie dla całych rodzin. Wydarzenie ma pobudzić zainteresowanie polską historią pokazaną w sposób żywy i interesujący. Inscenizacje, a także imprezy towarzyszące, mają posłużyć do inspiracji do większej aktywności
i odpowiedzialnego włączania się w życie rodzin, społeczności lokalnych i całego kraju.

Wydarzenie „Polska – Skrzydła Chwały”, ma służyć:

  1. Integracji rodzin i wspólnemu spędzaniu czasu przez rodzinę.
  2. Krzewieniu nowoczesnego patriotyzmu.
  3. Promowaniu postawy mądrego, odważnego i odpowiedzialnego ojcostwa.
  4. Aktywizacji i integracji lokalnych społeczności.
  5. Przypomnieniu chwalebnych kart historii Polski oraz wkładu Polaków w rozwój świata.
  6. Przypomnieniu cnót rycerskich w oparciu o wzór rycerza jakim byli HUSARZE, jedynej na świecie formacji, która przez blisko 120 lat pozostała niepokonana.
  7. Rozwojowi podobnych inicjatyw w Polsce i na Kresach, by przypominać o polskiej kulturze, historii, wartościach i misji.

„POLSKA – SKRZYDŁA CHWAŁY” AD 2018

Spotkanie z Husarią Rzeczypospolitej 8 – 9 września 2018 r.
Fort Bema, Warszawa

„POLSKA – SKRZYDŁA CHWAŁY.
Razem chronimy Rodzinę” – edycja AD 2017

Spotkanie z Husarią Rzeczypospolitej

16 – 17 września 2017 r. Fort Bema, Warszawa

22 grupy rekonstrukcyjne – ponad 120 rekonstruktorów, 35 koni, armaty, broń i Husaria w pełnym rynsztunku! Rekonstrukcyjne grupy rzemieślnicze, współczesne Jednostki Wojska Polskiego oraz bezpłatne atrakcje dla dzieci – to wszystko czekało na mieszkańców Warszawy na Forcie Bema. 

Środek Fortu Bema w Warszawie, zmienił się na dwa dni w pole potyczek i utarczek zbrojnych, choć nie zabrakło pokazów kunsztu konnicy czy musztry hajduków! W wąwozach powstały obok stancyji husarskiej, obozy m. in. dragonów, hajduków, pancernych, rajtarii i piechoty cudzoziemskiej. Przed obozowiskiem ustawiły się namioty rzemieślników, wszystko rękodzieło wykonywane na miejscu. Były rzeczy z filcu – w tym niesamowite kapelusze, ubrania i biżuteria, szkło prosto z pieca, tkaniny, był i medyk z nalewkami (pijawki tym razem zostały w domu). W kolejnej części zagościła strefa dla dzieci! Dmuchany zamek, kucyki, teatrzyk oraz warsztaty na których można było zajrzeć przez dziurkę do klucza w historię XVII w., repliki broni husarskiej i zbroja husarska do samodzielnego wykonania. Gry i zabawy dla całej rodziny. Na przedpolu zaprezentowały się jednostki Wojska Polskiego. Nie zabrakło występów oraz musztry paradnej Orkiestry Wojska Polskiego. Każdego dnia, przed decydującym starciem wojsk szwedzkich i polskich, można było zobaczyć przedstawienie
pt.: „Śluby Lwowskie Króla Jana II Kazimierza” w reżyserii Jarosława Kopaczewskiego.

Zgodnie z szacunkami organizatora wydarzenie odwiedziło około 3,5 tys. osób, w atrakcjach uczestniczyły całe rodziny i to zarówno po stronie zwiedzających, jak i rekonstruktorów, którzy przyjechali z różnych stron Polski, aby pokazać historię na żywo. „Od wielu lat, to pierwsze takie wydarzenie w Warszawie – mówi Tomasz Rejf, Wiceprezes Fundacji, rekonstruktor z Xiążęcej Drużyny – spotykamy się na różnych krańcach Polski, jeździmy po całej Europie, przyjemnie było w końcu spotkać się w Warszawie. Tym bardziej, że to właśnie pod Warszawą, w roku 1656 miała miejsce największa bitwa Potopu Szwedzkiego, o czym mało kto wie, nawet z mieszkańców Warszawy. Dlatego, przedstawiliśmy fragmenty rekonstrukcji bitwy warszawskiej ze Szwedami, a na koniec zobaczyliśmy inscenizację historyczną zwycięskiej bitwy pod Warką. – dodał dowódca regimentu Rajtarów”. Rekonstruktorzy to pasjonaci historii, o czym można było się przekonać oglądając ich obozy, stroje czy wyposażenie, każdy detal jest ważny i pieczołowicie odwzorowany, zgodnie z dostępnymi źródłami historycznymi.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Skrzydła Chwały założona przez ojców działających w ramach Tato.Net na warszawskim Bródnie. „Przez 3 lata zabiegaliśmy o realizację tego projektu – mówi Artur Wolski, Prezes Fundacji – tym bardziej jesteśmy dumni z osiągniętego sukcesu wydarzenia pod nazwą „Polska – Skrzydła Chwały”. Nie było łatwo przekonać partnerów, że organizacja takiego wydarzenia przez grupę kilku ojców jest w ogóle możliwa, szczęśliwie znalazły się na naszej drodze zaangażowane osoby gotowe do pomocy oraz włożenia własnej pracy i zasobów. Wszyscy działamy w wolontariacie, po godzinach pracy, ale mamy ogromną determinację, żeby wytrwać, w tym, co zamierzyliśmy, a także, żeby zaangażować innych do aktywnego działania na rzecz swojej lokalnej społeczności. To przynosi niezwykłe efekty, jak pokazuje historia, historia Fundacji i historia projektu „Polska – Skrzydła Chwały”.

Fundacja Skrzydła Chwały – zobacz więcej o Fundacji.

W wydarzeniu udział wzięły: Nadworna Chorągiew Dragońska imci Pana Zygmunta z Pleszowic Fredra Kasztelana, Sanockiego Starosty Krośnieńskiego, Zaciężna Rota Piechoty Polskiej, Stajnia Buńczuk, Polish Hajduking Team, Towarzystwo Szablistów, CywilBand Regiment, Towarzystwo Szabli i Miecza, Kiemlicze i Kompania, Stowarzyszenie Zamojskie Bractwo Rycerskie, Poczet Mikołaja Bieganowskiego, Xiążęca Drużyna, Smocza Kompania, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej, Swawolna Jednostka Wspierająca św. Jerzy, Projekt Chłop, Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego, Rebel Regiment, Kompania Dragonów Starosty Lanckorońskiego, Pana Zebrzydowskiego, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Braci Rycerskiej Malleus Maleficarum, Podlaska Chorągiew Husarska, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Radomskiej, Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Obozowisko i część rzemieślniczą zrealizowali: Archeoconcept – stoiska tekstylne i kuchenne, Stanowisko medyka – Konrad Dyjas, Krawiec – Renata Bytnar, Filcowanie – Monika Przeorska, Przędzenie nici – Magdalena Żbikowska, Dmuchanie szkła – Marek Jargiło Glas Studio, Projekt chłop.

Wojsko Polskie reprezentowały 1. Brygada Pancerna, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, oraz Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej, Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowa Akademia Techniczna, Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej Dowództwo Garnizonu Warszawa, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Centralna Biblioteka Wojskowa, Instytut Medycyny Lotniczej. Były występy artystów amatorów z Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawy oraz Klubu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, nie zabrakło musztry paradnej Orkiestry Wojska Polskiego z Warszawy, oraz pysznej, wojskowej grochówki.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Skrzydła Chwały, we współpracy z Urzędem Dzielnicy Bemowo, Agencją Mienia Wojskowego, Departamentem Edukacji Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, Związkiem Dużych Rodzin 3+, Inicjatywą Tato.net oraz Fundacją Mamy i Taty.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Historia, wSieci Historii, Dzieje.pl, Historia.org, Polska Zbrojna Historia.

Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu Partnerów, a byli nimi: Poczta Polska S.A., PWPW S.A., Fundacja KGHM, Fundacja PZU, Agencja Mienia Wojskowego, Gaz System S.A., Polska Grupa Zbrojeniowa.

Nasz filmy promocyjne wydarzenia Polska Skrzydła Chwały oraz galerię zdjęć 

 

Pro Patria Pro Familiārum